400 מבנים מסוכנים בירושלים: “מחכים לאסון” – YNET

“אם זה לא יקרוס היום, זה יקרה בעוד שנתיים”, אמר תושב שכונת גאולה בירושלים, לאחר שקומה קרסה במבנה בן 100 שנה במהלך עבודות שיפוצים. בעירייה מודעים למאות הבתים המסוכנים ובשירותי הכבאות מזהירים מאסון, אך הדיירים לא ממהרים לשפץ: “זה הדבר האחרון שמטריד אותם”

שיקום מבנים מסוכנים,הסרת דו"ח מבנה מסוכן, הסרת צו מבנה מסוכן, מבנה מסוכן

הפעם זה נגמר בנס, אך האם המזל ישחק גם בפעם הבאה? לאחר שקומת מגורים קרסה אתמול (יום ב’) בבניין שנמצא בשיפוצים ברחוב מלכי ישראל בשכונת גאולה בירושלים, אמרו בעירייה כי ברחבי העיר כ-400 מבנים המוגדרים כמסוכנים. מפקד שירותי הכבאות בירושלים, טפסר שמוליק פרידמן, הזהיר כי המבנים האלה ועוד רבים אחרים לא יחזיקו מעמד במקרה של רעידת אדמה. “הם לא מבנים שיש להם שלד ובטון. הם לא משאירים סיכוי להציל פצועים כי הם קורסים באופן מוחלט ולא מאפשרים כיסי אוויר. מי שלא ימות מהמכה פשוט ייקבר וייחנק תחת ההריסות”, הוא אמר.

לפני הצהריים אתמול קרסו קומה וגג רעפים בבניין שנמצא בשיפוצים בשכונת גאולה. מנהל העבודות במקום עוכב לחקירה. ראש העיר ניר ברקת אמר כי זה מבנה בן יותר מ-100 שנה, והכריז “נהרוס את כולו”. גם התושבים בשכונה הוותיקה חוששים, אבל עומדים חסרי אונים. “זה ממש מזעזע, זה מפחיד”, אמרה צילה, המתגוררת באחד הבניינים הסמוכים לזה שקרס. “אי אפשר לדעת מי חופר ואיפה תהיה הקריסה הבאה. המבנים גם ככה רעועים, המרפסות ישנות ויש בהן סדקים, הצפיפות כאן גדולה. כל סטייה של סנטימטר יכולה להוות סכנה. צריך להתעורר לפני שיהיה מאוחר מדי, אבל אין לנו לאן ללכת”.

תושבים בשכונה אמרו גם כי הבתים מהווים סכנה לא רק למי שגר בהם. “זה אזור שעוברים בו מאות, אם לא אלפי אנשים ביום”, אמר יעקב. “מספיק שחתיכה של טיח או קיר תיפול על אחד הילדים והוא ייהרג. יש פה מקרים שאתה אומר ‘אם זה לא יקרוס היום, אז זה יקרה בעוד שנתיים’. זה פשוט בלתי נמנע. כנראה אין מה לעשות, אלא לחכות לאסון הבא”. הוא הוסיף כי אם העירייה תהרוס את הבתים המסוכנים, ייתכן שהתושבים שייאלצו להתפנות ימחו. “זה עלול להתפתח למאבק – השכונה הזאת היא החצר האחורית”, הוא אמר.

רק ל-25 מבנים מסוכנים בירושלים יש צווי סגירה. רובם של מאות המבנים המסוכנים עוד מאוכלסים. בעירייה אמרו כי “בדיקות מבנים בעיר מבוצעות במסגרת סיורים שוטפים, הנעשים על ידי מחלקת מבנים מסוכנים בעירייה וכן כמענה לפניות של תושבים לעירייה המדווחים על מפגעים”.

“אין כסף לחיזוק ושיפוץ”

לא פעם התריעו גורמים שונים כי המבנים העתיקים בשכונת גאולה ובשכונות הסמוכות אינם עמידים לרעידות אדמה ולזעזועים. המצב דומה גם בשכונת מאה שערים הסמוכה. אלא שנראה שבמצב הנוכחי פרויקט של חיזוק מבנים לא בא בחשבון אצל הדיירים. “יש פה אנשים שבקושי מצליחים לפרנס את המשפחה שלהם”, אמר עסקן חרדי ממאה שערים. “אין להם כסף להשקיע עכשיו בשיפוץ וחיזוק של המבנה, זה הדבר האחרון שמטריד אותם”.

אותו עסקן הוסיף: “אני בספק אם נראה כאן התארגנות של התושבים במסגרת פרויקט של תמ”א 38, כי אין מי שיניע את זה כאן. אני לא מכיר קבלן שיממן משפחה מרובת ילדים ויעביר אותם דירה בשביל לבנות שתי דירות על הגג”.

בעל עסק ברחוב מלכי ישראל אמר כי מדובר באזור קניות מרכזי של חרדים בבירה. הוא סיפר כי “בעבר היו פה בעיקר בנייני מגורים ובמשך השנים החלו לצוץ הרבה חנויות”. לדבריו, “יש כאלה שעל מנת להגדיל את השטח וליצור חנות גדולה שוברים כל מיני קירות תומכים, מה שמביא לחוסר יציבות במבנים”.

אותו בעל עסק הזהיר מאסון: “זה לא תמיד נעשה ברישיון וזו פשוט קטסטרופה. אני יכול לומר שהיו לא מעט קריסות גם בתוך הבתים, התפוררות של טיח וסדקים רציניים, אבל הדיירים לא מספרים מחשש שיוציאו אותם מהמבנים שעלולים להיות מוכרזים בלתי כשירים למגורים”.

בעיריית ירושלים אמרו שמחקירה ראשונית של מהנדסי המחלקה למבנים

 מסוכנים נמצא כי תוך כדי ביצוע עבודות שיפוץ במבנה ישן, קרסה החזית הקדמית של הבניין, הפונה לרחוב מלכי ישראל. “כל תושבי הבניין פונו מיידית, ועל מנת למנוע סכנה כתוצאה מהתמוטטות נוספת, המבנה ייהרס באופן מבוקר. אגפי העירייה השונים ימשיכו לפעול עד אשר תוסר לחלוטין הסכנה באתר”.

ראש העיר ברקת הגיע לזירת הקריסה ואמר: “מי שמסתכל על בניין שנבנה לפני 100 שנה מבין שיש כאן חשיפה בעייתית במיוחד למבנים ישנים שלא נבנו כראוי, וזה מטריד מאוד”.

0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *