מדריך טיפול במבנה מסוכן תל אביב

מהי ההגדרה למבנה מסוכן תל אביב

הגדרת מבנה מסוכן הינו צו שמוצא על ידי הרשויות או ליתר דיוק על ידי מחלקת הנדסה של מבנים מסוכנים בעירייה המקומית (מבנים מסוכנים תל אביב מוגדרים בהתאם לחוק העזר לתל-אביב-יפו (מבנים מסוכנים) התשס”ב – 2001).

מבנה מסוכן הוא מבנה אשר מתגלים בו פגמים שונים, אשר מהווים סכנה לבניין עצמו ו/או סכנה לדיירי הבניין ו/או סכנה לעוברים והשבים ברחוב – כמו למשל אריחי חיפוי רעועים שעלולים ליפול על עוברים ושבים, גושי בטון עם סכנת נפילה ועוד ועוד.

עם זאת חשוב לציין, שלא כל סדק או פגם בבניין מחייב להיות מוגדר  ‘מבנה מסוכן’.

מבנה מסוכן עיריית תל אביב

הגדרת מבנה מסוכן נעשית בתהליך רשמי ומסודר ע”פ קריטריונים מסודרים ולכן ביוזמת הרשות המקומית ולאחר שעולה חשד סביר שיש סכנה, הרשות שולחת מהנדס בניין מוסמך מטעמם, אשר מבצע בדיקה מקיפה ומחליטה האם אכן קיימת חריגה מהקריטריונים הנדרשים ולפיכך היא פועלת בהתאם.

בנוסף, לא כל הוצאת ‘צו מבנה מסוכן’ מחייב פינוי מיידי של הדיירים אלה רק במקרים חריגים, אך בכל מקרה, צו מבנה מסוכן מחייב התייחסות וטיפול מידי בעניין שהובילו להוצאת הצו.

הרשות המקומית מחייבת את הדיירים לתקן תוך פרק זמן מוגדר להסיר את המפגע.

מהם ההשלכות בגין התעלמות מצו מבנה מסוכן תל אביב

יש לציין שללא טיפול בצו מבנה המסוכן באופן מידי (תחת הגבלת פרק הזמן שניתן ע”י המחלקה ל מבנים מסוכנים עיריית תל אביב) עלולים הדיירים לעמוד מול העירייה בתביעות משפטיות וקנסות גבוהים.

חשוב להבהיר כי מרגע הוצאת הצו, האחריות על פגיעה עתידית בדיירים או בעוברי אורח מוטלת אך ורק על בעלי הדירות בבניין בלבד!

כמו כן, יתכן מאוד שמרגע שהוצא כנגד המבנה צו מבנה מסוכן,מעיריית תל אביב, ביטוח הבניין כבר אינו בתוקף.

מהם מאפיינים הנפוצים לכדי סכנה למבנה ואשר מוגדרים תחת צו מבנה מסוכן

 • עייפות החומר
 • קרבה לאזור עם מליחות גבוהה ( בעיקר ליד הים )
 • בנייה לא איכותית ועם חומרים ירודים
 • נזילות מצנרת מים / מי גשמים
 • גגות ומרפסות לא אטומים כראוי ( אשר גורם לנסיגה של המעקה וכן גם להתרופפות הבטון בתחתית המרפסת עד כדי סכנת קריסה )
 • בעיקר מכל האלמנטים העשויים מבטון , קורות ,עמודים, חגורות וכו’
 • רעידות אדמה

אחריות אישית לא תזיק ועל מה רצוי לשים לב (לפני קבלת צו מבנה מסוכן בתל אביב)

 • עמודים סדוקים כשמוטות הפלדה חשופים וחלודים
 • מרפסות וגגונים עם סימני בטון רופפים
 • חגורות / מעקות עם סימני התרופפות הבטון עד בכדי סכנת נפילה
 • אלמנטים משיש, פסיפס וחיפוים שונים מנותקים / רופפים .
 • סדקים עמוקים ורחבים ( תפרים )

המבנה שלכם זקוק לשיקום? קבלו מאיתנו ייעוץ מקצועי חינם!

קיבלתם דו”ח מבנה מסוכן מעיריית תל אביב?

ראשית ,דרישת העירייה מחייבת את הדיירים לשכור מטעמם את שרותיו של מהנדס אזרחי מוסמך לטפל בעניין הסרת הדו”ח שהוגש ע”י המחלקת מבנים מסוכנים תל אביב.

תפקיד המהנדס הינו ” לתרגם ” את הדו”ח למפרט טכני וכתב כמויות לקבלן שיבצע את העבודה, לאחר קבלת מפרט הטכני / כתב כמויות הדיירים / נציגות ועד הבית מתחילים בחיפוש ובחירת קבלנים ראויים לביצוע הפרויקט.

כיצד מסירים את דו”ח מבנה מסוכן ?

חברת שמש טופ פרוייקטים בע”מ תוכל לתת לכם מענה מקיף ומקצועי ללא פשרות אשר יסיר מכם את כל הפרוצדורה הכרוכה בהסרת הצו המסוכן מרשימת המבנים המסוכנים .

ראשית חברת שמש טופ פרוייקטים בע”מ נותנת שירות ללא תשלום לסקירה של מבנים אשר יש חשש להיות כמוגדר כמבנה מסוכן ו/או בשלבים מתקדמים לקראת שינוי הסטטוס.

חשוב לציין שטיפול בשלב זה הינו חשוב אשר חוסך באופן משמעותי את העלויות העתידיות.

חברתינו מודעת ורגישה למקרים בו  הדיירים יכולים להרגיש אי נעימות וסכנה של פריצות בעקבות העמדת הפיגום ולכן חברת שמש טופ פרוייקטים בע”מ מציעה מגוון דרכים לטיפול במבנה כגון:

 • גלישה בסנפליג,
 • במות הרמה
 • ופיגום תלוי.

חברתינו הינה משכירה את שירותם של מיטב משרדי המהנדסים שמתמחים במבנים מסוכנים ופועלים יחדיו לתת מענה מקצועי וטיפול מול הרשויות.

חברת שמש טופ פרוייקטים בע”מ משתמשת בחומרים המתקדמים ביותר בכל הקשור לשיקום וחיזוק מבנים ומעניקה פתרונות יצירתיים למגוון פעולות אשר קשורים לאסתטיקה וחיזוקי עמודים (ללא עיבוי העמודים אשר מקטינים את שטח החניה).

חברת שמש טופ פרוייקטים בע”מ הינה מתחשבת בצורכי הדיירים בכך שאינה גובה דמי קדימה עד להסרת הצו מרשימת מבנים מסוכנים תל אביב ואפשרות לתנאי תשלום נוחים ומקלים.