הסבר על מבנים מסוכנים רמת גן

רעידת אדמה או קריסה של מבנה מוציאים הרבה מאוד שדים מהבקבוק, אחד מהם הוא צו מבנה מסוכן, ובצדק רב. דו”ח מבקר המדינה שפורסם לאחרונה מתריע על אלפי בניינים ברחבי ישראל שהם מסוכנים למגורים. לפי הסטטיסטיקה הזו קיימת אפשרות שאם אתם גרים במרכז הארץ, כמו לדוגמה ברמת גן, קיים סיכוי סביר שגם המבנה שלכם שייך לאותם מבנים מסוכנים רמת גן

אולם רגע לפני שאתם ממהרים לארוז את חפציכם ולפנות את הדירה מחשש שהיא תקרוס עליכם, בואו נעשה קצת סדר בדברים. ונבדוק מהו מבנה מסוכן? מי אחראי לטפל בבעיה? מה עושים כדי להסיר את הצו ולדאוג לבטחון הדיירים במבנה המסוכן? ואיך דואגים לשיפוץ המתאים?

מבנים מסוכנים רמת גן

מהם מבנים מסוכנים רמת גן, מי אחראי להגדרתם ומי מוציא צו?

כדי להכריז על בניין כעל מבנה מסוכן חייבים חוות דעת של מהנדס בניין מטעם הרשות המקומית. כלומר, הכרזה על מבנים מסוכנים רמת גן נעשית על ידי מהנדס העיר. זה אמור לבצע בדיקה יסודית שבעקבותיה הוא מגיע למסקנה כי מדובר במבנה המהווה סכנה לדיירים השוכנים בו או לעוברי האורח שעוברים לידו. 

חוות דעת המהנדס מתקבלת על ידי מחלקת הנדסה אזרחית או היחידה למבנים מסוכנים ברשות המקומית המדוברת, וזו דואגת להוציא צו מבנה מסוכן לבניין. 

בין הסיבות להגדרתו של מבנה מסוכן ניתן למנות סדקים משמעותיים המתגלים בשלד המבנה או ביסודותיו. אפשרות אחרת היא שריפה משמעותית שהתחוללה בבניין, וכן חשיפתם של מוטות ברזל מעמודי הבניין או לחילופין התנתקות אריחי חיפוי חיצוני בבניין שמעמידים את בטחונם של עוברי האורח לידו בסכנה. ברוב המקרים הגורם העיקרי לפגיעה בבניין הוא לרוב רטיבות, או איטום לקוי. ישנם גם פעמים בהם מתגלה סדק בגג או שמדובר בבניה שאינה מספיק מקצועית. 

אבל בסופו של דבר מדובר בהתיישנות המבנים והזדקנותם. לדוגמה ברמת גן שבה נבנו לא מעט מבנים בשנות החמישים והשישים של המאה הקודמת הדבר בולט במיוחד ולכן שיקום מבנים מסוכנים ברמת גן הוא בהחלט משהו נפוץ. כמובן שקיימת גם האפשרות של שיקום מבנים משריפה ברמת גן או בכל מקום אחר בארץ. 

בניינים מסוכנים רמת גן (2)

שיפוץ מבנה מסוכן – אחריות לשיפוץ

הגדרתו של מבנה מסוכן על ידי העירייה מחייבת את הדיירים לשפץ את הבניין, ולשלם את עליות שיקום מבנים מסוכנים ברמת גן, או בכל עיר אחרת. דיירים שיתנגדו לשיפוץ כזה יכולים למצוא עצמם מחוייבים לכך על ידי בית המשפט. 

שיקום ושיפוץ מבנים ברמת גן, כמו גם בערים אחרות, נעשה על ידי חברות שמתמחות בתחום. במקרים מסויימים ייתכן ויידרש לחזק ולעבות את היסודות, לבצע עבודות בטון וברזל במעטפת החיצונית של הבניין ולהוסיף קירות ועמודי תמך. כמובן שגם סתימת סדקים, איטום או חידוש חיפוי וחיזוקם של אלמנטים רופפים בבניין, ועוד. כל מקרה לגופו, ובהתאם לצרכי המבנה. 

בניינים מסוכנים רמת גן (3)

איך מסירים צו מבנה מסוכן?.

מהנדס אשר נשלח מטעם חברת הבנייה והשיפוץ מבצע בדיקה משלו ומגיש לדיירי הבניין תוכנית לשיקום ושיפוץ המבנה. התוכנית כולל את כל התיקונים הנדרשים לביצוע לפי הצו שהוצא לבניין. עם סיום עבודות השיפוץ והשיקום, בוחן המהנדס את העבודות שבוצעו ומוודא כי הן מהוות מענה לסיכונים שבעקבותיהם הוכרז הבניין כמבנה מסוכן. 

לאחר בדיקת המהנדס יוזמן לאתר מהנדס מטעם הרשות המקומית שיבצע בדיקה סופית שתביא להסרת צו המבנה המסוכן

אם אתם קיבלתם מהרשות המקומית צו למבנה מסוכן זה הזמן לפנות אל חברת טופ פרוייקטים מומחים לשיקום מבנים מסוכנים ולדאוג למבנה שלכם.

המבנה שלכם זקוק לשיקום? קבלו מאיתנו ייעוץ מקצועי חינם!